Hrady a zámky

Loket

Hrad Loket

Jeden z nejoblíbenějších hradů Johanna Wolfganga Goetheho leží v západním koutu Česka. Byl přezdíván za „klíč ku Království českému“. Na jeho nádvoří najdete nejstarší známý meteorit na světě. Kámen, který se tu objevil v roce 1422 a zkoumali ho alchymisti i geologové, je podle pověsti zakletý zlý purkrabí.

Hauenštejn – Horní hrad

Hauenštejn – Horní hrad

Zámek, ležící na půl cesty mezi Karlovými Vary a Kláštercem nad Ohří, má jedinečnou atmosféru. Na první pohled to tu vypadá jako na stavbě. Na druhý si tady člověk uvědomí, jak těžké je vrátit historické památce její někdejší majestát – a že stojí za to se o to pokusit. Z už rekonstruované věže je navíc nádherný výhled na Krušné hory.

Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Krásné historické centrum města zdobí ještě krásnější zámecký areál. Jeho součástí je nejen zámek samotný, ale i majestátní hrobka Thunů a rozsáhlý park s vonící trávou, fontánou, květinovými záhony, vzácnými dřevinami a více než dvě stě druhy stromů z celého světa. V zámku, který je celoročně otevřený, dávejte pozor na přízrak bezhlavého mnicha!

Hasištejn

Hasištejn

V majestátní zřícenině Hasištejna můžete po celý rok navštívit stylovou restauraci. Hrad, romanticky usazený mezi svahy Krušných hor, se podle pověsti jednou do roka na Velký pátek změní v úžasné šlechtické sídlo, kterým kdysi býval. Místo ruiny jsou vidět honosné paláce, na nádvoří se zjeví čeládka a ve sklepení poklad.

Červený hrádek

Červený hrádek

Zámeček jako z pohádky najdete v Jirkově kousek od Chomutova. Stavbička – přestože není zrovna červená – je krásná a při dnešní prohlídce byste jen těžko hádali, jak krušnou má za sebou historii. Na zámku proběhly popravy, mnohokrát byl zničen za krutých válek. Dnes se sem hrnou davy turistů a v sezóně je to oblíbené místo pro svatby.

Hněvín

Hněvín

Hrad, který dominuje městu Most, ukrývá stylovou restauraci, ve které si v příjemném prostředí můžete vychutnat speciality staročeské kuchyně. V sezóně je veřejně přístupná věž, z jejíhož vršku je krásný rozhled na město i širé okolí – hlavně zvrásněnou krajinu Krušných hor. Nachází se zde také hvězdárna.

Duchcov

Duchcov

Duchcov je v celém světě známý jako zámek, v němž zemřel Giacomo Casanova. Dnes je mu v expozici věnována velká část. Podobnou výstavu nenajdete ani v Benátkách, kde se slavný milovník žen narodil. Pokoje na Duchcově jsou zařízené tak, jak byly v době svůdníkova života. Je tu jeho ložnice, ukázka rukopisu i křeslo, v němž 4. června 1798 zemřel.

Střekov

Střekov

Magickou zříceninu Střekova najdete v Ústí nad Labem. Nenechte se odradit čadícími komíny továren a paneláky na obzoru, na druhou stranu se táhnou už jen půvabné kopečky Českého středohoří ideální pro výlety. Romantický Střekov si zamilovali třeba Mácha, Goethe či May. Skladatel Richard Wagner tu hledal inspiraci převlečený za strašidlo. Hrad si zamilujete i vy!

Víte že…

Víte, že Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším a nejlépe udržovaným lyžařským trasám? Vede chráněnou krajinnou oblastí i národním parkem. Cestu zpestřují rozhledny s výhledem na Jizerské hory i řada pomníčků připomínajících pytlácké přestřelky i případy umrznutí.