Přírodní zajímavosti

Blatenský příkop

S rozvojem dobývání rud v Krušných horách v 16. století souvisí vznik dvanáctikilometrového vodního příkopu, jež se dodnes vine od Božídarských rašelinišť směrem na západ k Horní Blatné. Podél toku, klikatícího se v nadmořské výšce 945 až 975 metrů, dnes vede asi dvanáctikilometrová naučná stezka s třiadvaceti zastaveními. Jde o příjemný nenáročný výlet pro celou rodinu. Půjdete po lesních pěšinách a po cestě uvidíte řadu obnovených technických objektů na Blatenském příkopu: třeba dřevěný akvadukt, lapače písku nebo zděné odlehčovací přepady v místech křížení s vodními toky, díky kterým lze regulovat množství vody v příkopu.

Božídarské rašeliniště

Národní přírodní rezervaci, rozkládající se na západ od Božího Daru, dominuje vrch Špičák (1115 m n. m.). Na náhorní plošině Krušných hor zabírající plochu 930 hektarů se rozkládá soubor mnoha rašelinišť. Krajina vonících luk je posetá posetými močály a jezírky a je pro ni typický porost smrčin, klečí, borovice blatky, břízy trpasličí a vřesu. Charakteristická je také masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Chráněným územím, jež zde bylo vyhlášeno už v roce 1965, prochází asi tříkilometrová naučná stezka se dvanácti zastaveními.

Vlčí jámy

Přírodně-technická památka leží nedaleko Horné Blatné a dostanete se sem po značených stezkách. Vlčí jáma je pozůstatek důlní činnosti; vznikla na místě někdejšího dolu Wofgang zřícením stropů. Skalnatý kráter porostlý zelení je až pětadvacet metrů hluboký, na délku má asi sto dvacet metrů, na šířku čtrnáct. Nedaleko stojí za navštívení Ledová jáma, na jejímž dně se po celý rok udržuje takzvaný jeskynní led. To je způsobeno tím, že se tu při zemi drží studený vzduch, zatímco lehčí teplý stoupá nahoru.

Vysoký kámen

Jedinečné skalní útvary v podobě dvacetimetrových věží naleznete při západním okraji Krušných hor, v Lubské vrchovině nedaleko hranic s Německem. Asi tři sta metrů dlouhý skalní výchoz nabízí nádherné rozhledy do okolní zvlněné krajiny pokryté lány zlatavých polí, tmavými lesy, mezemi a remízky. Těžce dostupné vrcholky skal jsou přístupné po lávce. Přírodní památka se vyznačuje výskytem zajímavých společenstev. Na první pohled zaujmou barevné lišejníky v kontrastu s šedým kamenem.

Víte že…

Víte, že na rozmanité lyžování jsou Jizerské hory jako stvořené? Špičák, Berdřichov i Severák leží nedaleko od sebe a poskytují rozdílnou náročnost sjezdovek. Jízdenky zakoupené v jednom středisku jsou platné i v obou dalších.